Prvá návšteva detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici

23. 12. 2012 som bola na prvej návšteve v občianskom združený Svetielko nádeje v detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. Prehliadku nám umožnil Mgr. Ľuboš Moravčík - koordinátor dobrovoľníkov a sociálny pracovník. Prišli sme o desiatej ráno v nedeľu 23. 12., najprv do jeho kancelárie. Porozprával mi všetko ako to tu funguje, o priestoroch atď. A potom sme sa presunuli o poschodie vyššie a prehliadka sa začala :) Najprv sme si však museli dať návleky na topánky, hygienické plášte a poriadne si vydezinfikovať ruky. Až potom sme mohli vojsť. Keď sme už vošli bola som očarená, pretože tie priestory boli nádherné : nové, farebné, veselé – všade na stenách boli detské obrázky a všetko bolo pekne hygienické. Najprv nám ukázal jednu izbu ktorá bola prázdna a vyžarovala sa ultrafialovým svetlom aby bola dokonale čistá. V každej izbe je televízor. Niektoré izby sú väčšie, iné menšie ale všetky sú určené pre iný druh pacienta. Bola to veľmi príjemná izba – ako som už spomínala všetko bolo nové. Ďalej sme sa presunuli do stredu centra nazývané „námestie“ kde za pultom sedeli sestričky a stretli sme aj primára akurát po vizite. Tam sme stretli prvého pacienta. Bol ním päťročný Niko ktorý bol so svojou maminkou na prechádzke. Trocha sme sa s ním porozprávali a zistili sme že veľmi rád kreslí a už vie dokonca aj písať. Išli sme ďalej do izby kde ležala veselá sedemročná Veronika aj s maminkou. Tá nás ponúkla pralinkami a my sme jej na oplátku dali z našich vanilkových rožtekov ktoré sme včera piekli. S Veronikou som sa veľmi rýchlo skamarátila – stále sa usmievala a všeličo mi porozprávala. Dozvedela som sa aj to že od Ježiška by najradšej chcela ďalekohľad aby mohla pozerať na hviezdy. A ja viem jedno tajomstvo – keď som bola u p. Moravčíka v kancelárii, ja som už zopár tých darčekov videla aj ako ich balili :D. S Veronikou sme sa tiež rozlúčili ale možno sa ešte uvidíme..

Pán Moravčík sa s každým pacientom poznal a priateľsky sa s nimi rozprával.

 

Ročne na Slovensku postihne rakovina približne dvesto detí. Existujú tri takéto nemocnice s onkologickým oddelením – v Banskej Bystrici, v Bratislave a v Košiciach. V tomto Banskobystrickom sa lieči približne päťdesiat detí ročne. Dôležité však je že z týchto detí sa väčšina aj vylieči a toto by sme mali zvýrazňovať a nie ako to dnes vidíme z médiách kde zvýrazňujú iba opak!

Som veľmi rada že som absolvovala túto návštevu. Najprv som nevedela čo mám očakávať, ale som veľmi milo prekvapená. Tie priestory sú krásne zrenovované, ľudia tam robia pre deti veľmi veľa – napríklad teraz vo vianočnom čase pre deti a ich rodinu ktoré nemohli ísť domov umožnili mať Vianoce tu, dokonca im zaobstarajú tradičnú Vianočnú večeru a to priamo v izbe do ktorej donesú stolík. Dokonca všetkým deťom nakúpili darčeky aké chceli. Všetky steny boli farebné, a nie nudne biele ako by si to niekto predstavoval :)

P. Moravčík mi o tom ešte viac porozprával – Svetielko nádeje sa vlastne snaží vytvoriť chorým detičkám pocit domova keď sú tu v nemocnici. Chcú aby mali pocit že o nič neprišli, že teraz nie sú menejcenný ako iné deti. Preto organizuje aj rôzne zážitkové liečby – výlety do zahraničia, dovolenky, kultúrne podujatia... atď. Deti sú tu veselé. „ Deti netreba ľutovať, treba poukázať na viac iných veselších podnetov.“

 

Na tejto prehliadke som sa cítila veľmi dobre a dúfam že budem mať možnosť sa sem ešte vrátiť :) Už sme aj vymysleli s pánom Moravčíkom ako. Naplánujem so svojimi kamarátkami stretnutie, kedy budeme učiť detičky na oddelení vyrábať podobné vecičky ktoré mám aj na stránke. Alebo prídem a budem detičkám čítať rozprávky. Alebo nacvičíme malé divadielko .... čokoľvek čo detičky rozveselí :)

Kontakt